8 راه کاهش هزینه های خودرو

زمان مطالعه 5 دقیقه

هشت راه کاهش هزینه های خودرو

اصولا نگهداری یکی از مقوله های مهم زندگی بشر بشمار می رود. نگهداری به معنی رعایت تمام نکاتی است که موجب بهبود کارایی و بالا بردن طول عمر هر آنچه انسان به نوعی از آن بهره می گیرد، از بدن او گرفته تا خودرویی که او استفاده می کند. نگهداری از خودرو بی شک بدون هزینه نیست. اما همیشه راه هایی برای هزینه کمتر هم وجود دارد. ما می دانیم که تعمیرگاه های ماشین چگونه کار می کنند و می خواهیم هشت راه کاهش هزینه های خودرو را با شما در میان بگذاریم.

عناوین این مقاله

  1. همه ی سرویس ها به یک اندازه مهم نیستند
  2. چک لیست ” فهرست مخارج” خودرو تهیه کنید
  3. همیشه لازم نیست قطعات را بصورت جفت عوض کینم
  4. به دنبال فروشگاهها و تعمیرگاههای تخصصی باشید
  5. اضافه کردن و ارتقا دادن
  6. اگر چراغ هشدار (چک) خودرو روشن شد چه باید بکنیم
  7. بسیاری از تعمیرات می توانند انجام نگیرند
  8. بعضی تعمیرات می توانند توسط خود شما انجام شود

1- همه ی سرویس ها (تعمیرات) به یک اندازه مهم نیستند

اگر تعمیرکار به شما پیشنهاد تعویض یا تعمیر چندین قطعه را می دهد و شما نمی خواهید پول زیادی هزینه کنید با پرسش از او تعمیرات را اولویت بندی کنید. بدانید که چه اقداماتی برای شما مهم و حیاتی هستند و کدامیک را می توانید به بعد موکول کنید.
برای مثال متخصص در تعمیرگاه به شما می گوید که خودروی شما نیازمند لنت ترمز، فیلتر هوای جدید و سرویس کولر می باشد. اگر این را از یک مکانیک بپرسید، به شما خواهد گفت که ترمزها مهمترین بخش برای امنیت شما هستند و دو مورد دیگر را می توانند بعدا انجام شوند.

وقتی به شما پیشنهاد تعویض قطعات را می دهند، از جزئیات این کار از آنان سوال کنید: “چقدر این کار لازم است و تا کی برای این کار قرصت هست؟” ممکن است که متوجه بشوید که بالابر شیشه شما با وجود ناکارآیی هایی که دارد همچنان دوام دارد ولی شمع خودروی شما کارآیی ندارد و باید برای امنیت شما و خودرو تعویض شود.

2- چک لیست “فهرست مخارج” خودروی شما، جواب ها را به شما می دهد

بسیاری از مالکین خودرو با این تجربه آشنا هستند هنگامی که خودرو را برای یک تعویض روغن می برند در کمال تعجب از طرف مکانیک با یک لیست بلند بالا از مشکلات خودرو روبرو می شوند. اگرمطمئن نیستید که خودروی شما واقعا نیاز به این تعمیرات دارد، از مکانیک درخواست کنید تا برآوردی برای شما بنویسد و در رابطه با آن تحقیق کنید و سپس چک لیست خودرویتان را مرور نمایید.
برای مثال اگر تعمیرگاه به شما پیشنهاد می دهد که شمع هایتان را عوض کنید اما خودرویتان بخوبی کار می کند و فقط 10,000 کیلومتر حرکت کرده است، به چک لیست خودرویتان نگاه کنید شاید متوجه بشوید که شمع هایتان باید هر  20,000 کیلومتر تعویض شوند، پس این را به بعد موکول کنید، اگر تعمیرگاه یک سرویس موتور پیشنهاد می دهد و این در چک لیست خودروی شما وجود ندارد شاید لزومی به انجام این کار نباشد، لطفا بیشتر تحقیق کنید شاید این یک اشتباه سهوی از طرف تعمیرکار باشد و مانع کاهش هزینه های خودرو گردد.

3- همیشه لازم نیست قطعات را به صورت جفت عوض کنیم

خودروی شما دارای قطعات بسیاری به صورت جفت می باشد. برای مثال کمک فنرهای چپ و راست، میله های رابط برف پاکن و … اغلب هنگامی که یک طرف دچار مشکل می شود تعمیرگاه پیشنهاد تعویض جفت را می دهد. در اصل تعویض جفت قطعات ایده بدی نیست زیرا قطعات جفت جدید بدلیل کیفیت بالاتر، کارآیی بهتری دارند. درصورتی که اگر بودجه شما به اندازه کافی نیست از مکانیک بپرسید که آیا خطری ندارد اگر فقط آن طرف که مشکل دارد را عوض کنید، اگر مشکلی ایجاد نمی کند قطعا در هزینه های شما کاهشی محسوس رخ خواهد داد.

4- به دنبال فروشگاهها و تعمیرکارهای تخصصی باشید

اگر گارانتی خودروی شما تمام شده است و اگزوز شما مشکل دارد می توانید بجای یک تعمیرگاه معمولی به یک تعمیرگاه تخصصی بروید، چون در آنجا معمولا لوازم اضافی ای وجود دارد که آنها می توانند با توجه به آن لوازم برای اگزوز شما دقیقا همان قطعه ای را که دچار مشکل شده بسازند و یا تعمیر کنند و نیازی به تعویض کل آن نباشد. خیلی از فروشگاه ها ممکن است بدلیل عدم تخصص لازم پیشنهاد قطعات بی کیفیت و نامتناسب با خودروی شما را پیشنهاد دهند که موجب خسارت های آتی برای شما گردد، بنابراین استفاده از قطعات یدکی اصل و متناسب با خودرو همیشه باید مد نظر شما باشد.

اگر شیشه جلوی خودروی شما ترک برداشته و بیمه نیستید با یک مغازه شیشه فروشی محلی تماس بگیرید، قیمت های آنها معمولا ارزان تر است و یا اگر سیستم صوتی خودروی شما دچار مشکل شده است نیز با یک مغازه ی سیستم صوتی محلی تماس بگیرید تا با یک مغازه الکترونیک خودرو، این روش ارزان تر از تعویض یک سیستم صوتی می باشد.

5- اضافه کردن و ارتقا دادن

اگر در نظر دارید تا خودرویتان را برای مدت قابل توجهی نگاه دارید بهتر است در نظر داشته باشید تا یک سیستم خنک کننده اضافی برای آن بگیرید. بسیاری از مشکلات تعویض قطعات در خودرو بخاطر داغی بیش از حد است و یک سیستم خنک کننده اضافی می تواند جلوی خرج های اضافی در رابطه با تعویض قطعات را بگیرد. اگر جعبه دنده شما هنگام تعویض دنده ساییده می شود، ممکن است به این دلیل باشد که چند تا از هماهنگ کننده ها در آمده باشند و تعمیر آن هم هزینه بر است، در حالی که روغن هایی هم برای جلوگیری از سایش وجود دارند که ارزش آن را دارد قبل از هزینه کردن برای تعویض جعبه دنده آنها را امتحان کنیم.

6- اگر چراغ هشدار (چک) خودرو روشن شد چه باید بکنیم

رفع مشکل روشن شدن چراغ چک ممکن است هزینه های زیادی را به شما تحمیل نماید. روشن ماندن دایمی چراغ چک روشن یعنی اینکه یک کد اشتباه در کامپیوتر خودروی شما قرار گرفته شده است.

شاید واقعا مشکلی در موتور وجود نداشته و بدلیل بروز یک خطای لحظه ای چراغ چک موتورتان روشن شده و با دیاگ زدن و پاک کردن خطا این مشکل بطور کامل برطرف گردد. اما در صورت روشن شدن دوباره چراغ چک می بایست نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید. با دیاگ زدن می توانید کد خطا را بخوانند. اگر کد را می شناسید، شما میتوانید در هزینه صرفه جویی نمایید، چگونه؟

بعضا چراغ هشدار موتور می تواند بدلیل چیزهای ساده روشن بماند، مانند دریچه گاز که کاملا چفت نشده باشد یا سرباطری شل باشد یا میزان روغن بایین باشد که با یک جستجو در گوگل می توانید به رفع آن پی ببرید.

7- بسیاری از تعمیرات می توانند انجام نگیرند

جلوی بسیاری از تعمیرات را می توان گرفت، البته اگر زود جلوی ایجاد مشکل ها را بگیریم.

اگر دیدید که درجه روغن شما پایین است آنرا قبل از یک سفر طولانی پر کنید، در این صورت صدها هزار تومان صرفه جویی کرده اید، زیرا که بسیاری از مشکلات مربوط به موتور بخاطر پایین بودن روغن است.

8- بعضی از تعمیرات می توانند بوسیله خود شما انجام شوند

بعضی از مالکین، تعمیرات جزئی را خودشان انجام می دهند. اگر به مهارت های خودتان اطمینان دارید و لوازم مورد نیاز را هم دارید چرا خودتان انجام ندهید؟ برای مثال، در گوگل تایپ کنید: چگونه فیلتر هوای پژو 405 را عوض کنیم؟ یک راهنما با چند عکس پیدا می کنید و یا ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی یا وب سایت ها که کسانی آنها را برای نمایش آپلود کرده اند خواهید یافت.

اگر می توانید تعمیراتی که جزئی است را خودتان انجام دهید ولی لوازم ندارید، مغازه هایی وجود دارند که امکان اجاره کردن لوازم از آنها وجود دارد. اگر هم یک راهنمای تعمیر لازم دارید وبسایت هایی وجود دارند که می توان به آن ها مراجعه نمود.

روش های فوق فقط بخش کوچکی از روش هایی است که می تواند به شما در کاهش هزینه های خودرو کمک نماید.

 

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*