نقش اساسی برف پاک کن در فراهم نمودن امنیت سرنشینان خودرو

زمان مطالعه 4 دقیقه

خرابی تیغه برف پاکن

شاید تاکنون به نقش برف پاک کن خودروها در فراهم نمودن امنیت و سلامت سرنشینان خودرو فکر نکرده اید و یا اهمیت چندانی به بررسی وضعیت تیغه های برف پاک کن خود نداده اید. در این مقاله می خواهیم به رابطه میان سلامت و ایمنی در زمان رانندگی و سلامت تیغه های برف پاک کن ها بپردازیم و ببینیم که نقش آن ها در تامین امنیت رانندگی ما چگونه است.

قبل از بررسی این موضوع، می خواهیم ۵ مورد از اصلی ترین ایرادات فنی که در زمان حرکت خودرو، موجب بروز تصادف در سطح جاده می گردند را مورد برسی قرار دهیم. بر اساس یافته های محققین از میان تمامی خرابی هایی که در حین حرکت برای یک وسیله نقلیه رخ می دهد، ۵ عامل زیر دارای بالاترین امتیاز در وقوع تصادف می باشند که به ترتیب به این شرح می باشد:

1. ترکیدگی و پاره شدن لاستیک ها
2. ترمزها
3. فرمان و سیستم تعلیق خودرو
4. چراغ های جلو و عقب
5. برف پاک کن ها

از بین این موارد شاید ما همواره کمترین توجه را به برف پاک کن ها داشته ایم در حالیکه برخلاف باورمان جزو ۵ ایراد فنی برتر بوجود آورنده تصادفات می باشد و می تواند حتی منجر به تلفات جانی نیز گردد. لذا با توجه به نقش حیاتی این بخش از خودروی شما به بررسی دقیق تر تیغه های برف پاک کن، نگهداری و عیب یابی آن می پردازیم و امیدواریم که در این مسیر با ما همراه باشید.

نقش برف پاک کن در تامین امنیت سرنشینان

تیغه برف پاکن

تیغه های برف پاک کن یکی از اجزای مهم وسایل نقلیه می باشد. یکی مهمترین الزامات اساسی برای رانندگی ایمن داشتن دید واضح و شفاف از جاده پیش رو در تمامی شرایط جوی و رانندگی می باشد. همه ما اهمیت تمیز بودن شیشه های ماشین را درک می کنیم با این وجود اغلب از بررسی صحت عملکرد تیغه های برف پاک کن تا زمانیکه به آن نیاز پیدا نکنیم غفلت می کنیم و زمانی هم به این مسئله پی می بریم که دیگر دیر شده است.

در این بخش نگاهی دقیق تر به چگونگی درک بهتر و کمی توجه بیشتر به برف پاک کن های شیشه های ماشین که ایمنی ما در جاده ها به طور چشمگیری افزایش می دهند خواهیم داشت.

الف: قوانین راهنمایی و رانندگی ایران در مورد نقص فنی برف پاک کن

قانون راهنمایی رانندگی ایران در مورد نقض برف پاک کن

ب: بایدها و نبایدهای تیغه های برف پاک کن

  1. دقت در نگهداری تیغه های برف پاک کن موجب افزایش کارآیی و دید در حین رانندگی می گردد. به منظور پیشگیری از بروز هر گونه مشکل در زمان رانندگی تیغه می بایست بصورت دوره ای مورد بازدید قرار بگیرند.
  2. در فرآیند تعمیر و نگهداری نه تنها به تیغ های برف پاک کن جلو بلکه به تیغه های برف پاک کن عقب نیز می بایست توجه داشت. همچنین پمپ شیشه شور، شیلنگ ها و مایع شیشه شور را نیز باید بررسی نمود.

ج: روش های درست نگهداری برف پاک کن شامل موارد زیر است:

  1. در صورت شک و تردید، از مکانیک حرفه ای کمک بگیرید.
  2. از برف پاک کن ها برای پاک کردن گل و لای  و خاک از شیشه جلوی اتومبیل استفاده نکنید، این کار می تواند حتی سبب ایجاد خراش بر روی شیشه گردد.
  3. سعی کنید وسایل نقلیه خود را در شرایط هوایی سخت چه در سرما و چه در مقابل گرمای سوزان خورشید بپوشانید.
  4. هر بار که باک خود را پُر می کنید ، شیشه جلو خود را تمیز کنید.
  5. به منظور حذف هر گونه روغن و یا آشغال، تیغه پلاستیکی مربوط به برف پاک کن را به طور مرتب و به آرامی با یک دستمال کاغذی مرطوب پاک نمایید.
  6. از برف پاک کن برای یخ زدایی شیشه های جلو استفاده ننمایید و بجای آن از یک یخ شکن و یا ضد یخ برای ذوب کردن یخ ها استفاده نمایید.
  7. بمنظور جلوگیری از یخ زدگی و چسبیدن تیغه های برف پاک کن به شیشه اتومبیل در ماه های سرد زمستان،  تیغه را از شیشه دور نمایید.

نتیجه گیری

باید بدانیم که شاید همیشه از تیغه های برف پاک کن استفاده نمی کنیم  ولی در زمان رانندگی در شرایط نامساعد جوی، نقش بسیار مهم و حیاتی برای ما خواهند داشت. بنابراین می بایست بطور منظم و دوره ای و بازدید قرار بگیرند نه اینکه بدلیل بی توجهی دچار مشکل شده و باعث بروز حوادث رانندگی و حتی تلفات جانی گردند.

برخی مقالات دیگر

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.