چگونه میزان روغن موتور را با استفاده از گیج تشخیص بدهیم

زمان مطالعه 4 دقیقه

برای اینکه موتور ماشین شما عمر بیشتری داشته باشد، لازم است که همیشه میزان روغن مناسب را داشته باشد. همچنان که شما رانندگی می کنید، مقداری از روغن شما مصرف می شود و مقدار آن کاهش می یابد. در نتیجه، اصطحکاک بالا میرود و موتور سریعتر فرسوده می شود.
با چک کردن میزان روغن، می توانید از کمبود آن مطلع شده و میزان آن را افزایش دهید. همچنین میتوانید از میزان کثیفی آن نیز مطلع شوید و تشخیص دهید که آیا زمان تعویض آن رسیده است یا خیر. قبل از هر چیز دفترچه راهنمای خودرویتان را بررسی کنید، زیرا در آن دستور العمل های صحیح و نکات ایمنی نوشته شده است. بخاطر داشته باشید برای بررسی روغن موتور، می بایست موتور شما گرم شود و خودرو در محلی تراز
(یعنی بدون شیب) پارک شود.

چگونه میزان روغن موتور را با استفاده از گیج تشخیص بدهیم؟

در اینجا ما از یک خودروی تویوتا کمری وی 6 استفاده کرده ایم.

1- موتور را خاموش نمایید و ترمز دستی را بکشید. برای چند دقیقه صبر کنید تا موتور ماشین شما سرد شود. کاپوت را باز کنید و گِیج را پیدا کنید، در اغلب خودروهای امروزی گِیج دارای یک دسته زرد رنگ با جمله “روغن موتور” بر روی آن می باشد. در دفترچه راهنمای خودرویتان قسمتی  وجود دارد. که در رابطه با موتور خودرو و استفاده از گِیج و محل پر کردن روغن موتور توضیح داده است. در اغلب خودروها، گِیج دارای یک دسته به رنگ نارنجی یا زرد است که بر روی آن جمله روغن موتر نوشته شده است.

یافتن گیج

2-  گِیج را با احتیاط بیرون بیاورید. قسمت هایی از موتور ممکن است همچنان داغ باشد. پارچه ای را زیر گِیج نگاه دارید تا روغن بر روی موتور نچکد.

بیرون کشیدن گیج

3- گِیج را با یک دستمال بدون پرز پاک کنید. ممکن است داغ باشد.

پاک نمودن گیج با دستمال بدون پرز

4- گِیج را در محفظه روغن فرو کنید تا کاملا در آن قرار گیرد.

قرار دادن گیج در محفظه روغن

5- گِیج را مجددا بیرون آورید و میزان روغن را ببینیند. گِیج دارای دو نشانه با نام “کم” و “پر” می باشد. و میزان روغن باید بین آن دو باشد. در بعضی از خودرو ها، یک گِیج دارای علامت ” T مانند” است به جای نشانه. در این صورت، میزان روغن باید بین همان علامت باشد. مجددا، اگر شک دارید، به دفترچه راهنمای خودرویتان رجوع کنید. و بعد از انجام آن. حتما گِیج را در سر جایش بگذارید.تشخیص و اندازه گیری مقدار روغن موتور

راهنمای استفاده از گِیج

راهنمای استفاده از گِیج

چگونه میزان روغن موتورتان را افزایش دهید؟

نوع روغن موتور مورد استفاده در موتور، می بایست متناسب به مشخصات عریف شده توسط سازنده موتور باشد که معمولا بر روی خود درپوش روغن خودرو درج می شود. همچنین می توانید به دفترچه راهنماید خودروی خود مراجعه نمایید و اگر در دفترچه راهنما ذکر شده که از روغن مصنوعی استفاده کنید، حتما این کار را انجام دهید. در اغلب موارد، حتی دستور العمل لازم برای پر کردن روغن نیز در دفترچه راهنما ذکر می شود.

مخزن روغن موتور خودرو

برای پر کردن روغن:
مقداری روغن اضافه کنید و صبر کنید تا کاملا ته نشین شود. مجددا میزان روغن را بررسی کنید، اگر کم است، مجددا همین کار را تکرار کنید، اما زیاد نریزید. از یک قیف برای این کار استفاده کنید تا بر روی موتور نچکد.
راه دیگر هم رفتن به محل تعویض روغن برای این کار است.

برخی سوالات و پاسخ های کوتاه

گیج چیست؟

برای اندازه گیری میزان روغن موتور از میله بلندی که مخصوص اینکار در خودرو تعبیه شده است استفاده می شود. با کمک نشانه های درج شده بر روی آن می توان از پُر یا خالی بودن مخزن روغن خودرو مطلع شد. همچنین می توان میزان کثیف یا تمیز بودن روغن موتور را تشخیص داد.

چرا موتور ماشینتان نیاز به تعویض روغن دارد؟

روغن موتور دو کاربرد دارد:

1: قسمت های متحرک را روان می کند.

2: کمک میکند تا میزان حرارت پایین بیاید.

روان کنندگی روغن بسیار مهم است. برای مثال، میل لنگ، که قسمت مهم متحرک موتور است و صرفا با مقدار بسیار نازکی از روغن با دیگر قسمتهای غیر متحرک فاصله ( 0.03 میلی متر) دارد که در زیر فشار قرار گرفته است. همچنین روغن حرکت بالا و پایین رونده پیستون در سیلندر را روان می کند.

 

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دیدگاه‌ها ۱

*
*

    لوازم استوک زانتیا پاسخ

    از مطالب خوبتون استفاده کردیم با موفقیت روزافزون برای شما و دیگر همکاران
    *******************************************************************************************************************************
    ******************************************************************