سه دلیل تعویض منظم شمع خودرو

زمان مطالعه 3 دقیقه

سه دلیل تعویض منظم شمع خودرو

   شمع ها بخش کوچک و بسیار حیاتی و جدایی ناپذیر از موتورهای وسایل نقلیه هستند. آنها جرقه مورد نیاز برای احتراق مخلوط فشرده شده سوخت و هوا در درون سیلندرها را ایجاد می کنند. این احتراق مداوم که در درون سیلندرها اتفاق می افتد همان چیزی است که خودروی شما را در جاده به حرکت می اندازد. این بدان معنی است که وسیله نقلیه بدون جرقه شمع شروع به کار و حرکت نمی کند. بنابراین شرایط احتراق در محفظه سیلندر بطور مستقیم با عملکرد موتور در ارتباط است. در این مقاله ما سه دلیل تعویض منظم شمع خودرو را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱-موتور خودروی شما را در بالاترین حد عملکرد صحیح نگه می دارد

هنگامی که شمع ها بدون تعویض به مدت طولانی استفاده می شوند دچار فرسودگی شده که باعث مشکلاتی از قبیل احتراق ناقص می شوند. احتراق ناقص یک ایراد مشترک در بین اکثر موتورهایی است که از شمع های فرسوده و قدیمی و تعویض نشده استفاده می کنند که باعث مشکلات عدیده ای از جمله افزایش مصرف سوخت و عدم قدرت و توان حداکثری موتور می شود. برای اصلاح و تنظیم عملکرد وسیله نقلیه نه تنها تعویض شمع خودرو اجباری و ضروری است بلکه باید از یک شمع بسیار مناسب و با کیفیت استفاده شود.

۲-بهبود استارت سرد خودرو Cold Starting

استارت سرد در واقع تلاش موتور برای شروع احتراق هنگامی که دمای موتور همسان با دمای محیط باشد. در این لحظه هنگامی که شمع در فواصل طولانی مدت تعویض نشود برای دستیابی به یک جرقه با قدرت کافی جهت احتراق در محفظه ی سیلندر اغلب به ولتاژ بالا نیاز است. در نتیجه فشار بسیار زیادی بر روی سیستم برق خودرو از قبیل استارت و باتری تحمیل و در مواردی منجر به خرابی باتری و استارت نیز می شود. تعویض دوره ای و منظم شمع خودرو باعث می شود ولتاژ کمتری برای جرقه شمع مورد نیاز باشد. همچنین وضعیت استارت سرد در موتور را بهبود خواهد داد و تجربه یک استارت سرد بدون دردسر به ارمغان خواهد آورد و در حقیقت امکان ایجاد احتراق ناقص را کاهش خواهد داد.

۳-افزایش طول عمر مبدل کاتالیزوری اگزوز

هنگامی که در موتور احتراق ناقص صورت می گیرد سوخت خام توسط موتور به اگزوز هدایت خواهد شد. این عمل باعث بالارفتن دمای کارکرد مبدل کاتالیزوری می شود و بعلت گرمای بیش از حد در نهایت آسیب می بیند. در برخی موارد، گرمای بیش از حد ممکن است باعث ذوب شدن لایه های زیرین مبدل کاتالیزوری شود که باعث انسداد و گرفتگی اگزوز شده و این بدان معناست که طول عمر مبدل کاتالیزوری شما کاهش یافته و باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. ایراد در مبدل کاتالیزوری خودرو باعث متحمل شدن هزینه بسیار زیاد برای تعویض و همچنین تشدید آلودگی محیط زیست می شود.

جمع بندی

با توجه به سه دلیل تعویض منظم شمع خودرو عنوان شده در بالا، هرگز تعویض شمع های قدیمی خودروی خود را به تعویق نیندازید زیرا هرچه بیشتر از زمان تعویض گذشته باشد، در آینده نزدیک هزینه های بیشتری برای وسیله ی نقلیه شما بهمراه خواهد داشت.

برخی مقالات دیگر

 

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.