چه موقع باید شمع خودرو را عوض کنیم

زمان مطالعه 4 دقیقه

چه موقع باید شمع خودرو را تعویض کنیم

عناوین این مقاله

  1. چرا شمع ها نیاز به تعویض دارند
  2. چه موقع باید شمع ها را تعویض کرد
  3. نشانه ای تعویض شمع چیست
  4. آیاشمع های بادوام(ایریدیوم) ممکن است که بیش از زمان گفته شده نیز دوام بیاورند
  5. آیا می توانیم شریاط شمع را بررسی کنیم
  6. آیا همه ی شمع ها باید با هم عوض کنند
  7. آیا سیم (وایر) شمع ها نیز باید با شمع ها عوض شوند
  8. آیا می توان شمع ها را تمیز کرد

مقدمه

اگر خودروی شما درست استارت می خورد و به نرمی حرکت می کند یعنی اینکه بخوبی از آن نگهداری کرده اید. همچنین یعنی اینکه شمع های موتور درست کار میکنند. آنها باعث احتراق،مخلوط فشرده هوا و سوخت در سیلندر ها می شوند و باعث می شود خودروی شما شروع به حرکت کند.نگهداری و تعویض بموقع شمع نقش بسیار اساسی در عملکرد و طول عمر خودرو شما را دارد.در این مقاله به سوال های مهم و اساسی پیرامون شمع خودرو می پردازیم.با ما همراه باشید.

چرا شمع ها نیاز به تعویض دارند؟

با گذر زمان، شمع ها به واسطه فشار و دمای بالای سیلندر کارایی خود را از دست می دهند.برای مثال فاصله بین دو الکترود زمین و منفی باعث ایجاد احتراق ناقص می شود،در نتیحه شمع قادر به تولید احتراق کامل در محفظه ی سیلندر نیست و باعث مصرف سوخت بیشتر و کاهش شتاب و قدرت خودرو می شود.

چه موقع باید شمع ها را تعویض کرد؟

بصورت کلی دو نوع شمع از نظر عناصر تولیدی با دوام و کم دوام وجود دارد.در شمع های مسی با پوشش ایتریم می بایست در بازه 20,000 تا 30,000 کیلومتر و در شمع های با عنصر پلاتینیوم و ایریدیوم بین 80,000 تا 100,000 کیلومتر در صورتی که موتور در شرایط خوبی قرار داشته باشد باید تعویض شوند.این اطلاعات می تواند در دفترچه شمع نیز موجود باشد.ولی در صورت کلی استاندارد تعویض به این قرار بود که در بالا بیان شد.

تصویر شماره 1

شمع خودرو - نو و کارکرده

شمع کارکرده و نو

نشانه های تعویض شمع  چیست؟

در بعضی از خودرو ها، شما ممکن است متوجه شوید که موتور مثل سابق به درستی استارت نمی خورد. ممکن است کمی بد راه برود و یا شتاب کمی داشته باشد، مخصوصا وقتی که موتور خودرو سرد است. شمع های فرسوده و آسیب دیده ممکن است باعث مشکل میزان مصرف بنزین شوند. اغلب،هیچ نشانه ای وجود ندارد تا این که یکی از شمع ها از کار افتاده  و باعث خرابی در سوخت موتور شود . خرابی در سوخت موتور یعنی سیلندر مورد نظر احتراق ناقص دارد. برای مثال، اگر یک سیلندر در یک موتور 4 سیلندره درست کار نکند، موتور با 3 سیلندر کار می کند. و اینگونه باعث بد کارکردن ، تکان و کمبود قدرت می شود و چراغ هشدار موتور چشمک می زند یا به صورت یکسره روشن می ماند.همچنین یک شمع فشار خیلی زیادی را بر روی سیستم برق رسانی خودرو وارد می کند چرا که نیاز به ولتاژ بیشتری نسبت به قبل است.

آیا شمع های بادوام (ایریدیوم) ممکن است که بیش از زمان گفته شده نیز دوام بیاورند؟

بله. ما دیده ایم که شمع های ایریدیوم بیشتر هم دوام آورده اند، اما شمع های معمولی (مسی) در مسافت های بالا تر دچار مشکل می شود. شمع های بادوام الکترود مقاوم تری دارند، اما آنها نیز از بین می روند زیرا کربن روی الکترود ها انباشته می شود.

آیا میتوانیم شرایط شمع را بررسی کنیم؟

بله، ما در یک مقاله “12 نشانه عیب موتور با دیدن شمع” تمام نشانه های ظاهری شمع را با نشان دادن علایم به تفصیل بیان کرده ایم.

 اگر موتور دچار مشکل سوخت و یا کمبود شتاب و… باشد وضعیت ظاهری شمع ها را بررسی می کنند. شرایط شمع اطلاعات زیادی را به ما می دهد. برای مثال، اگر شمع دارای قسمت های چرب و سیاه باشد، نشان دهنده این است که روغن در محفظه احتراق وجود دارد.  وقتی این اتفاق می افتد که خودرو بین بازه های تعویض روغن، روغن می سوزاند یا وقتی بیشتر از خودرو برای طی مسافت های کوتاه استفاده می کنیم، و موتور فرصت پیدا نمی کند تا کاملا گرم شود. اگر این مشکل فقط بوسیله یکی از شمعها بوجود آمده باشد، این به این معنی است که مشکل فقط در همان سیلندر است.یکی از نشانه های شمع کثیف شده این است که موتور به درستی کار نمی کند درجا کار کردن یا عدم قدرت و سروصدا در سیلندر و در هنگام استارت سرد به درستی خودرو روشن نشود مشخصات بارز آن است، اما معمولا پس از احیا و رانندهگی در اتوبان درست میشود. شمعهای کثیف باید تعویض شوند. اما اگر همان مشکل دوباره ظاهر شد، مشکل از موتور خودرو است و باید موتور مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد.اگر یک شمع مشکلات داغ شدن از خود نشان دهد یا ذوب شود، به این معنی است که سیلندر داغ می شود، یا مشکل از سیستم خنک کننده می باشد. در یک موتور با شرایط خوب، یک شمع هیچ مشکل ناشی از داغ شدگی را نشان نمی دهد.

آیا همه شمع ها باید با هم عوض بشوند؟

بله، معمولا شمع ها بصورت ست عوض می شوند.همچنین مهم است که شمع های جدید را قبل از جایگذاری بررسی کنید. اگر یک شمع جدید قبلا بر روی زمین سفتی افتاده باشد، عایق چینی ممکن است ترک برداشته باشد.به وضوح قابل دیدن است و حتما پیشنهاد می شود آن را بررسی کنید.

تصویر شماره 2

شمع رسوب روغنی

شمع رسوب روغنی

آیا سیم(وایر) شمع ها نیز باید با شمع ها عوض شوند؟

بله، معمولا توصیه می شود.شمع های فرسوده سیمشان خشک شده و شکننده می شود. البته ، اغلب خودرو های جدید سیم شمع ندارند.

آیا می توان شمع ها را تمیز کرد؟

در ماشینهای قدیمی، شمع ها را تمیز و فاصله بین الکترودها را تنظیم می کردند. در خودرو های جدید، شمعهای بادوام بالا قابل تعمیر و تمیز شدن نیستند و صرفا تعویض می شوند.

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*