زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو

زمان مطالعه 5 دقیقه

مقدمه

هنگامی که انسان خود را شناخت به این اصل پی برد که برای زنده ماندن نیاز به تامین غذا دارد. برای زیستن، کار کردن و لذت بردن از زندگی نیاز به نگهداری از اندام و اعضای بدن خود دارد. این قضیه برای تمام وسایل و امکاناتی که روزمره در زندگی ما وجود دارند و باعث رفاه و آسایش می شوند نیز صادق است. همانطور که یک خودرو به لحاظ کاربرد می تواند جزء جدا نشدنی زندگی انسان ها باشد و برای مصارف گوناگون استفاده شود، عدم نگهداری صحیح آن نیز می تواند روزهای رنج آوری را برای انسان ها رقم بزند. در این مقاله کوتاه بر آن شدیم تا در مورد نگهداری خودرو و زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو و راه های تشخیص هنگام فرا رسیدن تعویض آن، توضیحاتی کوتاه و کاربردی ارایه کنیم، پس با ما همراه شوید.

    عناوین این مقاله 

 1. وظیفه روغن موتور چیست؟
 2. چند وقت یکبار خودرو نیاز به تعویض روغن دارد؟
 3. سیستم پایش عمر روغن چیست؟
 4. انواع روغن موتور
 5. آیا اگر مسافت زیادی را طی نکردیم بازهم باید در زمان تعیین شده روغن را عوض کنیم؟

وظیفه روغن موتور چیست؟

نحوه گردش روغن در موتور

یک موتور دارای اجزای متحرک است که حرکت می کند و می چرخد. موتورهای با کیفیت حرارت زیادی تولید می کنند و دارای قطعات پیچیده تری مانند دریچه سوپاپ زمان دار، شارژرهای توربو و پمپ های فشار بالا هستند. روغن موتور علاوه بر شستشوی قطعات و شناور نگه داشتن قطعات در خود، وظیفه خنک‌کاری موتور را نیز بر عهده دارد. بنابراین تمام این قطعات نیازمند به روغن می باشند. برای انجام این کار می بایست فشار روغن به اندازه ای باشد تا بتواند در بخش های مختلف موتور جریان یابد. این امر توسط پمپ روغن که در واقع قلب تپنده موتور است صورت می پذیرد و روغن را در فیلتر ها و سیستم روان کننده موتور جریان می دهد. تمامی موتورهای مدرن نمی توانند بیش از چند دقیقه بدون روغن کار کنند. یک موتور معمولی چهار سیلندر به تقریبا 4 لیتر  روغن نیاز دارند. یک موتور بزرگتر نیازش هم بیشتر است. 
بخشی از روغن در زمان روشن بودن موتور مصرف می شود و باقی آن نیز فاسد، آلوده و کهنه می شود. به این دلیل، روغن موتور و فیلتر روغن باید در مسافت های معین عوض شود. بسیاری از مشکلات موتور در اثر عدم تعویض به موقع روغن است.

چند وقت یک بار خودرو نیاز به تعویض روغن دارد؟

 1. سازندگان خودرو زمان های متفاوتی را برای خودرو های متفاوت پیشنهاد می دهند، معمولا بین 5000  و 7.500 کیلومتر یا بین 4 و 6 ماه، که برای رانندگی در شرایط عادی می باشد.
 2. زمان های تعویض روغن برای شرایط سخت کوتاه تر است و معمولا بین 3500 و 5000 کیلومتر یا 3 تا 4 ماه می باشد. شرایط سخت، از جمله رانندگی در جاده های خاکی، رفت و آمد در مسافت های کوتاه در دماهای پایین، رفت و آمد های طولانی، بکسل کردن می باشد.
 3. همچنین زمان های مناسب برای تعویض روغن را می توانید در دفترچه راهنمای خودرو یا بروشور گارانتی آن پیدا کنید.
 4. حتی اگر در شرایط عادی می رانید، زمان تعویض روغن را چیزی بین شرایط عادی و سخت در نظر بگیرید (کمی زود تر از شرایط عادی).
 5. اگر خودروی شما دارای توربو شارژر است یا علاقه مند به رانندگی پرشور و هیجانی هستید و یا بکسل می کنید، روغن خودرویتان را زودتر عوض کنید.
 6. اگر روغن های گران قیمت ترکیبی استفاده کنید، می توانید بیشتر آنها را نگاه دارید، ولی همیشه مخزن روغن را پر نگه دارید.
 7. اگر در بیشتر اوقات در اتوبان ها رانندگی کنید روغن شما هنگام تعویض تمیز می ماند.
 8. در رانندگی های معمولی، پیشنهاد ما برای تعویض روغن هر 5000 مایل تا 8000 کیلومتر یا هر 4 ماه (یا زودتر اگر سازنده خودرو گفته باشد).

یکی از راه های فهمیدن لزوم تعویض روغن این است که با میله مخصوص در مخزن آن فرو ببریم.در این صورت از مقدار روغن موجود در مخزن توسط نشانه های روی میله مشخص است.

سیستم پایش عمر روغن چیست؟

بسیاری از خودروهای مدرن دارای سیستم نمایش عمر روغن می باشند که در هنگام لزوم  در خصوص فرا رسیدن زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو پیام می دهد. با این وجود در بسیاری از این خودور ها این سیستم هیچ هشداری نسبت به کثیفی روغن و یا پایین بودن میزان آن نمی دهد و فقط  مسافت طی شده و زمان را از آخرین تعویض روغن نشان می دهد. با در نظر گرفتن شیوه رانندگی شما، این بدین معنی است که تایمر باید در هر تعویض روغن ریست شود تا بتواند دقیق کار کند. مواردی مشاهده شده که بدلیل ریست نکردن تایمر به هر دلیلی، باعث تعمیرات و سرویس های بسیاری شده است.
از آنجایی که تمامی موتورها نیازمند روغن می باشند، کنترل میزان روغن بسیار اهمیت دارد و می بایست مرتبا کنترل گردد. عدم تعویض به موقع و مصرف بیش از حد روغن موتور موجب بروز مشکلات زیر می گردد:

آسیب های موتور ناشی از عدم تعویض به موقع روغن و کاهش سطح روغن در موتور

 1. تشکیل لجن در موتور
 2. یاتاقان زدن
 3. آسیب دیدن پیستون ها
 4. آسیب دیدن بادامک ها و میل بادمک
 5. آسیب دیدن پمپ روغن
 6. از کار افتادگی تسمه تایم
 7. فرسوده شدن موتور

در اغلب خودرو ها هیچ چراغ هشداری برای پایین بودن میزان روغن وجود ندارد. باید توسط خود مالک با میله مخصوص کنترل شود.

انواع روغن موتور

 1. روغن سنتتیک
  این نوع روغن  از با ترکیبات شیمیای و در آزمایشگاه تولید می شود و معمولا دارای ترکیبات ضد زنگ و ضدخوردگی برای حفاظت از اجزای موتور و قطعات می باشند. روغن مصنوعی توسط انسان با استفاده از فرمول مشخص تولید شده است و اکثرا در ماشین آلات مدرن کاربرد دارد. روغن سنتتیک، مخصوصا در دماهای شدید دوام بالایی دارد. اما همچنان قسمت های متحرک و چرخنده موتور آن را کهنه و کثیف می کنند. فلز، خاک و اکسیدان ها نیز با روغن ترکیب می شوند.
  روغن سنتتیک (ترکیبی) برای وزن های بالا و موتورهای توربوشارژ بهتر است اما باید در فواصل زمانی معین عوض شود. بسیاری از خودروهای جدید نیازمند روغن های مصنوعی هستند. مزایای این دسته از روغن ها عبارتند از:
  1. مقاومت در برابر اکسید شدن
  2. غیر سمی بودن
  3. کارآیی بالاتر
  4.  عمر طولانی تر
  5. جلوگیری از خوردگی قطعات
 2. روغن معدنی
  این روغن از آلکان‌های آلی یک منبع معدنی و از تقطیر نفت بدست می آید. روغن‌های معدنی ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روغن موتورهاست و برای موتور خودروهای قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 3. روغن نیمه سنتتیک
  این روغن ترکیبی از دو روغن بالاست. این دسته از روغن ها شاید به خوبی روغن های سنتتیک نباشند ولی از روغن های معدنی بهتر می باشند و در شرایط سخت موتور عملکرد خوبی دارند.

آیا اگر مسافت زیادی را طی نکردیم، بازهم باید در زمان تعیین شده روغن را عوض کنیم؟

سازندگان خودرو با در نظر گرفتن استاندارد 20000  کیلومتر در سال، پیشنهاد می کنند که روغن را هر 4-6 ماه و یا بنا بر مسافت طی شده عوض کنیم. اگر در طی چهار ماه چندین هزار کیلومتر رانندگی کردید، اشکالی برای تعویض در 5 یا 6 ماه بجای 4 ماه ندارد.

 

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*