چه موقع باید واترپمپ خودرو را عوض کرد؟

زمان مطالعه 4 دقیقه

مقاله تعویض واترپمپ

عناوین این مقاله

  1. واتر پمپ چیست و چه کاری انجام می دهد؟
  2. سیستم خنک کننده خودرو چگونه کار می کند؟
  3. چه موقع واتر پمپ نیاز به تعویض دارد؟
  4. نشانه های خرابی یک پمپ آب چه هستند؟

مقدمه

نقش یک واتر پمپ سالم برای موتور بسیار مهم است. اگر واتر پمپ سالم نباشد، موتور داغ می کند. البته موتور داغ کرده هم می تواند به نرمی کار کند، اما داغ کردگی شدید میتواند به موتور آسیب برساند. به همین دلیل، اگر دمای موتور شما به بالای سطح عادی برود، باید هرچه سریعتر سیستم خنک کننده را بررسی نمایید. بسیاری از مشکلات پیش آمده در خودرو طبق بررسی های صورت گرفته بیش از 80 درصد ناشی از عدم کارکرد صحیح سیستم خنک کنندگی خودرو می باشد.

واترپمپ یا پمپ آب چیست و  چه کاری انجام می دهد؟

 پمپ آب، باعث ایجاد جریان آب در سیستم خنک کننده موتور می شودد. نامگذاری پمپ آب به زمان گذشته بر می گردد که سیستم خنک کننده ماشین را با آب پر می کردند. خودروهای جدید از مایع مخصوصی به نام ضد یخ یا خنک کننده (Coolant) استفاده می کنند.

سیستم خنک کننده موتور خودرو

سیستم خنک کننده خودرو

سیستم خنک کننده خودرو چگونه کار می کند؟

به تصویر بالا نگاه کنید: وقتی که موتور سرد است ترموستات جلوی جریان را در رادیاتور می گیرد و وقتی موتور به دمای عادی رسید جریان را به راه می اندازد. همچنان که خنک کننده داغ از رادیاتور می گذرد، خنک می شود. واتر پمپ، آب سرد شده را از رادیاتور بیرون می راند.

در اغلب خودروهای امروزی، پمپ آب یک قطعه مکانیکی است که با تسمه پروانه به چرخش می افتد. خود تسمه پروانه هم بوسیله  پولی یا قرقره میل لنگ موتور بکار می افتد. در بعضی از خودرو ها، پمپ آب با تسمه تایم یا زنجیر تایم مرتبط است. خودرو های دیگر دارای یک پمپ آب الکتریکی می باشند که با یک موتور الکتریکی کار می کند.

چه موقع واتر پمپ نیاز به تعویض دارد؟

پمپ آب نیاز به تعویض در مسافت خاصی را ندارد، و باید در هر بار رفتن به تعمیرگاه، واترپمپ نیز بررسی شود و در صورت مشاهده هر گونه علایم خرابی تعویض شود. همچنین پمپ آب را در صورت شکستگی باید عوض کرد. در بعضی مواقع بنابر احتیاط آن را تعویض می کنند. برای مثال، هنگام تعویض تسمه تایم و یا وقتی که مشکل داغ کردگی ناشی ازپمپ آب وجود داشته باشد.

نشانه های خرابی یک پمپ آب چه هستند؟

یکی از نشانه های خرابی واترپمپ، نشت مایع خنک کننده از پمپ آب است. پمپ آب در قسمت پایینی خود دارای یک سوراخ نشت می باشد. به تصویر زیر نگاه کنید. دیدن کمی مایع خنک کننده خشک شده در کناره های سوراخ عادی است اما مایع خنک کننده ای که از سوراخ نشت می کند نشانه خرابی است.
سازندگان خودرو، برای وقتی که پمپ آب دچار مشکل شده است راهنمایی هایی را به مکانیک ها ارائه می دهند. مایع خنک کننده ای که از واتر پمپ نشت می کند بسته به رنگ مایع خنک کننده، معمولا به رنگ صورتی یا سبز دیده می شود. اغلب اوقات، خنک کننده نشت کرده بوسیله تسمه پروانه به اطراف پاشیده می شود و در اطراف خود و بر روی خود تسمه پروانه به رنگ سفید دیده می شود.

اجزای واترپمپ خودرو

اجزا واتر پمپ

یک پمپ آب خراب می تواند دچار ساییدگی یا صدای غُرّش در ماشین شود. در این صورت، یک مکانیک قبل از اینکه پمپ آب را مقصر و دلیل آن صدا بداند، می بایست جایی را که صدا از آن می آید را پیدا کند. برای مثال، ممکن است مکانیک تشخیص دهد که بدنه پمپ آب شل شده است و این یعنی اینکه پمپ در وضعیت خوبی نیست.

در بسیای از خودرو های امروزی، پروانه پمپ آب از پلاستیک ساخته شده است و ممکن است بشکند و یا شل شود. یک پروانه فلزی شاید قوی تر بنظر برسد، اما با طی کردن مسافت های بالا به دلیل خوردگی می تواند به موتور آسیب وارد کند. در هر دو صورت، جریان خنک کننده ممکن است کم شده و یا قطع شود و موتور داغ کند. سیستم گرمایشی داخل ماشین نیز بدلیل وابستگی به مایع خنک کتننده، از کار می افتد.
مکانیک ها می توانند با بررسی قسمت های مختلف بدنه سیستم خنک کننده، وضعیت خنک کننده را بررسی کنند. در بعضی از خودرو ها، جریان خنک کننده در مخزن پخش قابل رویت است.

تعویض یک پمپ آب با تسمه تایم یا زنجیر تایم: اگر پمپ آب با تسمه تایم کار کند، به منظور احتیاط با خود تسمه تایم تعویض می شود، زیرا تعویض پمپ آب هزینه بسیار کمیراشته و در همان منطقه قرار دارد.

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*