چه زمانی باید فیلتر هوای موتور خودرویمان را عوض کنیم؟

زمان مطالعه 4 دقیقه

فیلتر هوای کثیف

عناوین این مقاله

  1. کار فیلتر هوا چیست؟
  2. چه موقع باید فیلتر هوای خودرو را تعویض کرد؟
  3. نشانه های تعویض فیلتر هوا چیست؟
  4. آیا خودمان می توانیم فیلتر هوای خودرو را تعویض کنیم؟
  5. آیا در هر مغازه یا تعمیرگاهی می توانیم فیلتر هوا را تعویض کنیم؟
  6. آیا فیلترهای قابل شستشو بهتر هستند؟
  7. آیا فیلتر کابین را هم باید همزمان با فیلتر هوای موتورتعویض کنیم؟

کار فیلتر هوا چیست؟

هوایی که به داخل موتور خودروی شما می آید از فیلتر هوا می گذرد. فیلتر هوا با جلوگیری از ورود گرد و خاک، به افزایش طول عمر موتور خودرو کمک می کند.

چه موفع باید فیلتر هوای خودرو را تعویض کرد؟

فیلتر هوای خودرو بسته به شرایطی که در آن رانندگی می کنید بصورت استاندارد باید بین 20,000 تا 35,000 کیلومتر تعویض شود و در صورت توربوشارژ بودن موتور خودرو و یا رانندگی در جاده های خاکی باید زودتر آنرا تعویض کرد.
اگر زیاد رانندگی نمی کنید، فیلتر هوا باید حداقل سالی یکبار تعویض شود. از آنجایی که گذر زمان آن را خشک و شکننده می کند، ممکن است پاره شده و کثیفی وارد موتور شود.
یک فیلتر هوا از مواد کاغذی مانند به صورت چین چین ساخته می شود و گرد و خاک و کثیفی با عبور از این سطوح چین دار گیر انداخته می شوند. با کثیف تر شدن فیلتر و افزایش گرفتگی آن، ورود هوا به موتور نیز محدود می شود. عدم رسیدن هوای تمیز و مناسب، موجب بروز نقص در موتور شده و تنفس را برای آن سخت می کند. در این شرایط مکندگی موتور افزایش پیدا می کند و ممکن است بدلیل این افزایش مکش، کثافات و یا اجسام از فیلتر عبور نموده و بر روی پیستون موتور و دیواره سیلندر ها خط و خش ایجاد نماید. همچنین ممکن است مصرف روغن موتور نیز افزایش یابد.

فیلتر هوای موتور تمیز و نو در مقایسه با یک فیلتر کثیف

نشانه های تعویض فیلتر هوا چیست؟

از نشانه های فیلتر هوای کثیف می توان به کم شدن قدرت موتور در زمان شتاب با دور موتور بالا اشاره نمود. گرچه این موضوع خیلی ملموس نیست اما مصرف سوخت هم ممکن است تا حدودی افزایش یابد و در شرایط خیلی خاص هم ممکن است چراغ هشدار (چک) .موتور روشن شود.
فیلتر هوا می بایست در هر بار تعویض روغن بررسی شود. مکانیک شما پس از بازبینی و در صورت نیاز به شما خواهد گفت. بسیاری از مکانیک ها، برای بررسی وضعیت فیلتر هوا، به یک منبع نور از میان فیلتر نگاه می کنند و  اگر هیچ نوری دیده نشود یعنی زمان تعویض فرا رسیده است.

آیا خودمان می توانیم فیلتر هوای خودرو را تعویض کنیم؟

اگر خودتان تصمیم به بازرسی فیلتر هوای خودرویتان دارید، بخش مربوط به موتور را در دفترچه راهنمای خودرویتان نگاه کنید. در بعضی از خودرو ها، برای بازکردن یک فیلتر هوا نیازمند به ابزاری مانند یک آچار 8 یا 10 میلیمتری یا یک پیچ گوشتی دارید. در برخی دیگر از خودروها، جعبه فیلتر هوا توسط چند گیره نگاه داشته شده است.
انجام این کار در اغلب خودرو ها خیلی سخت نیست. در هر بار تعویض فیلتر هوا، بهتر است که جعبه فیلتر هوا هم از هرگونه اضافات تمیز شود. در صورتیکه خودتان اقدام به تعویض فیلتر هوا کردید، از مناسب بودن اندازه آن در جعبه فیلتر هوا و همچنین سفت و بسته شدن جعبه فیلتر هوا اطمینان حاصل کنید. اگر جعبه فیلتر هوا درست بسته نشود، چراغ هشدار موتور ماشین روشن خواهد شد.

آیا بهتر است که در یک تعمیر گاه این کار انجام شود یا به صورت سریع در یک تعویض روغنی می توان انجام داد؟

تعویض فیلتر هوا در اغلب خودرو ها کار آسانی است و می تواند توسط هر سرویسکار خودرویی  انجام شود. در صورتیکه تصمیم به خرید فیلتر هوا از فروشگاه های قطعات یدکی دارید، بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید تا محصولی با کیفیت تر برای محافظت بهتر از موتور تهیه کنید.

آیا فیلترهای قابل شستشو بهتر هستند؟

بحث های بسیاری در این رابطه وجود دارد. اگر یک فیلتر دارای کیفیت بالایی باشد و به درستی و تمیز نصب شده باشد، آنگاه عملکرد مناسبی خواهد داشت. اما باید توجه داشت فیلتر هوا از قیمت بالایی برخوردار نیست، بنابراین برای مدیریت ریسک پیشنهاد می شود اقدام به خرید فیلتر هوای باکیفیت یکبار مصرف نمایید.

آیا فیلتر کابین  را هم باید همزمان با فیلتر هوای موتور تعویض کنیم؟

لازم نیست. اما وقتی فیلتر هوای موتور کثیف باشد، فیلتر کابین هم قاعدتا باید در همان وضعیت باشد.

 

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*