برف پاک کن چیست؟

زمان مطالعه 3 دقیقه

برف پاک کن چیست

برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل یا شیشه عقب استفاده می باشد. یک برف پاک کن عموما از یک بازو تشکیل شده است ، که یک تیغه لاستیکی بلند به سر این بازو متصل بوده و سمت دیگر آن حول یک نقطه دارای گشتاور است (شکل 1). تیغه با حرکت به جلو و عقب بر روی شیشه و آب را از سطح آن پاک می کند. سرعت برف پاک کن قابل تنظیم می باشد. اکثر وسایل نقلیه از دو بازوی شعاعی هماهنگ استفاده می کنند ، در حالی که بسیاری از وسایل نقلیه تجاری از یک یا چند بازوی پانتوگرافی (شکل 2) استفاده می کنند.

نحوه کار برف پاک کن

شکل ۱

 

نحوه کار برف پاک کن

شکل ۲

بسیار از برف پاک کن ها دارای شیشه شور نیز می باشند که مخلوط آب، الکل و شوینده (مایع شیشه شور) موجود در یک مخزن را بر روی شیشه ماشین پمپاژ می کند. این محلول توسط نازل موجود بر روی کاپوت بر روی شیشه پاشیده می شود که عموما این پاشش بصورت یکنواخت می باشد و در برخی از طراحی ها به منظور افزایش کارایی پاشش بصورت متناوب انجام می شود.

تیغه های برف پاک کن اغلب تحمل دماهای سخت از سرمای زیر صفر درجه در زمستان تا آفتاب سوزان آفریقا را دارند. ممکن است مجبور باشند ساعت ها به طور مداوم کار کنند و سپس به سرعت از معرض دید خارج  و اغلب فراموش می شوند.

ویژگی های مناسب و کارآمد یک برف پاک کن چیست

انواع مختلفی از انواع برف پاک کن از انواع مختلف تولید کننده ها وجود دارد. خصوصیات لازم برای کارآمد بودن این تیغه ها چیست؟
توانایی تیغه ها  برای تمیز کردن شیشه ها به این موارد بستگی دارد:

1.شیب و مساحت شیشه جلو

امروزه بخاطر بهبود وضعیت آیرودینامکی ماشین ها، شیشه دارای شیب بیشتری می باشند. سطح صیقلی و صاف شیشه جلو با مساحت زیاد موجب می شود تا باد بیشتری را به سمت برف پاک کن ها هدایت می کند ، که می تواند تیغه ها را در سرعت های زیاد از شیشه دور کند، مگر اینکه سیستم برف پاک کن به گونه ای طراحی شده باشد که در مقابل این نیرو تحمل کافی داشته باشد.

یک ساختار کم نظیر آیرودینامیکی و فریم های سنگین فلزی موجب افزایش ثبات و پایداری تیغه ها و مانع از جدا شدن تیغه ها از شیشه ها در سرعت ها زیاد و یا در زمان تندباد می گردد.

2.میزان نیروی فنر بر روی بازوی برف پاک کن

به منظور افزایش توانایی پاک کنندگی، می بایست تیغه های برف پاک کن با فشار زیاد با سطح شیشه ها تماس داشته باشند که این ارتباط مستقیم با فنر موجود بر روی بازوهای برف پاک کن دارد.

با کمک سیستم های تعلیق چند نقطه ای زاویه مناسبی برای تیغه ها فراهم شده که موجب حذف لکه ها و خطوط در هر دو جهت می گردد.

3.تعداد نقطه های فشار یا گیره های نگهدارنده تیغه

 با افزایش تعداد گیره های نگهدارنده تیغه فشار بازوی برف پاک کن در سطح بیشتری پخش می گردد. تعداد گیره های بیشتر موجب افزایش انعطاف پذیری تیغه ها می گردد و در نتیجه تیغه ها بخوبی از شکل انحنای شیشه بزرگ و شیب دار جلوی خودرو تبعیت می کنند و تماس کامل مستقیم با طرفین دارند.

4.انعطاف پذیری برای حفظ تماس مناسب تیغه با شیشه جلو اتومبیل

بکارگیری از مواد با کیفیت و افزایش میزان انعطاف پذیری موجب عملکرد بهینه تیغه ای و تمیزتر شدن شیشه  می گردد این درحالیست که که با گذشت زمان این میزان انعطاف پذیری و در نتیجه کیفیت عملکرد تیغه کاهش می یابد. لذا نوع مواد بکار رفته و کیفیت آن اهمیت بسزایی در عملکرد مطلوب تیغه ها دراز مدت دارد.

5.مواد مورد استفاده در تیغه

 انواع مختلفی از ترکیبات وجود دارد که بیشتر از لاستیک طبیعی ساخته شده اند.

برخی از ترکیبات مصنوعی جدید ، انعطاف پذیری بسیار خوبی برای تیغه در هوای شدیدا گرم و یا سرد فراهم می کنند.

بکارگیری مواد با کیفیت عالی موجب کاهش خوردگی ناشی از سایش، تغییرات شدید دمایی، اشعه ماوراء بنفش ، ازن ، باران های اسیدی و نمک جاده و افزایش طول عمر تیغه می شود.

 

برخی مقالات دیگر

کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان بوش یدک تهیه شده است.کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.